Derin Toprakların Kadını Olmak

Derin Toprakların Kadını Olmak

Biz sanatçılar, ruhsal anlamda sık sık iner, çıkarız.Yineher şeyin boş, anlamsız geldiği bir gün. Ara sıra girerim böyle bataklara, amaçıkmam uzun sürmez. Derin toprakların kadınıyım, ben. Toros dağlarında durup,toprağı kokladım gerçekten, rengi, kokusu bambaşka. Sanki gücü sevginin, yanıkaşkların kokusu, sanki sıcak hamamlarda, beyaz kalıp sabunla yıkanıp, arınmakgibi ruhumu arındırıyor.

Günler geçerken, durmaksızın başımıza yağan ve ertesi gün sağanaklasilinen, gün be gün karşımıza çıkan olaylar üzerine düşünme, onları bağlamınaoturtma yine de yıldırtmıyor beni. O kırmızı toprakların gücünü, dürtüsünühissediyor, devam ediyorum.

Buboşluğu, hiçliği atmanın bir yolu var. O an, o an yani şimdi, kapatıp gözleriniyağmurun sesine karışmak, onunla yağmak gibi. Sevdiklerime avaz avaz seniseviyorum deyip, sarılıp koklamak gibi, tüm cazip gelen yasakları yaşamak gibi…O an geçtimi, bunları yapma cesaretini bulamayabilirsiniz.

Hep şimdiyi unutup, yarınlarla geçen endişelerim, ölesiye sevdiğimkızımla kavuşmamıza engel olmuş. Onun da, benim de hiçlik yaşadığımız, şömineninodunlarına daldığımız bir andı. Meditasyonun ta kendisi, ateş ve müzik biziiçine aldı. Doyasıya okşayamadığım anların acısını çıkarttım. Kulakları,bebekliğindeki gibi yumuşacık, saçları pırıl pırıl, teni sümbül kokusu,tertemiz, saf. Şelaleden akan sular gibi köpürdü yüreğim. Hiç konuşmadık. Nebenim doğru anne olma çabam, nede onun evlatlık görevleri. Sevgiyi yaşarken,beynimin de özgürlüğünü, ruhumun kuş gibi yükseldiğini hissettim.

Anne, kız olamadık bir türlü. Ben onun anlattıklarını empatiyledinlediğim için bütün olmanın zevkini yaşıyoruz. Eleştirmeden yaklaştığınızda,onunda duvarlarını kaldırdığı, pırıl pırıl tazecik dünyasının içindebuluyorsunuz kendinizi ve o an yine on sekiz yaşındasınız. Endişeleriniz bilekayboluyor, çünkü onun belki sizin bile erişemediğiniz, güçlü tarafına hayrankalıyorsunuz. O anda daha çok büyüyorsunuz, o küçücük yüreğinize koyduğunuzsevgi, güvenle büyüyor, rahatlıyorsunuz.

Her şeyin boş geldiği günlerde,yargısız sevgiyi deneyin. Emeklerin boşa gitmediğini, derin toprakların kadınıolmanın verdiği onuru, sıcaklığı, kızgın ateşleri seyrederken fark edin. Herşey, şu anda gizli. Platon <güzel şeyler zordur > demiş. Kenarda köşedekalan kırpıntılarla öyle zaman geçiriyoruz ki, kendi beynimizi arındırıp, şuanı yakalamanın zorluğunu fark ettim. Evet, bu zorluktan geçilmeden, güzelyakalanmıyor. Sevgilerim beni boş ve anlamsızlıklardan kurtardı. Darısıbaşınıza.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Derin Toprakların Kadını Olmak

Comments are closed.