Baharla Gelen Tehlikeli Aşk

Baharla Gelen Tehlikeli Aşk

Baharınkokuları gelmeye başladı. Bu kokular her canlıyı, otu, toprağı, polenlerihareketlendirdiği gibi, beni de yerimde durdurtmaz oldu. İçim içime sığmıyor,daha duyarlı ve yaratıcı oldum. Tohumlar çiçek vermeye başladı, onlar banaiçimizde saklayarak büyüttüğümüz ama baharın büyüsüyle patlayıveren, sevgiyi,mutluluk ve aşkı anlatıyor. Toprak sanki benim, kıpır kıpır yüreğimdecanlanıyor.

Kalp atışlarınız hızlanıyorsa, terlemeye başladıysanız, evhamlanmayın.Adrenalin salgınız baharla birlikte artmaya başladı demektir. Belki aşıkoldunuz, mum ışığında, bir akşam yemeğinde, kırmızı güller arasında, sarılarakdans etmek istiyorsunuz.

Platonik aşk kavramı, içeriğinde cinsellik barındırmayan, sevgi anlamıtaşıyor. Platonik aşkla, Platon’a göre aşkı, birbiri ile karıştırmamakgerekiyor, çünkü Platon birbirine bağlanan aşıkları, bilgeliğe iten bir hisolarak görüyor. İnsanı karıştıran, utanç, kıskançlık, öfke gibi duyguları,bedeninde taşıyan aşıklar o kadar yoruluyorlar ki sonunda, bilgeliğe adımatıyorlar demek ki.

Biz sanatçılar da, eserlerimize aşık oluyoruz, aşkı şiirler de, tablolarda, heykeller de yaşıyoruz. Aşık oldum demekle, her şeye aşığım demek ayrı.Şahsen ben aşka aşığım, içten bir gülümseme, küçük bir sevgi sözcüğü bile o anıaşktan daha üstün kılıyor.

Bilim adamları, delicesine severek, gözleri kör eden, kimi zaman çıkmazlara girdiren,’kara sevda’ olarak nitelendirilen durumun, beyin kimyası bakımından, akıl hastalarıyla benzeştiğini iddia etmişler. Her ne kadar, aşk bizi zinde kılsa da, araştırmacılar aşkta mutluluk hormonu olarak anılan,seratonin’in düşüklüğünden de bahsetmekteler. Düşük seratonin hormonuysa, kaygıve depresyonu getiriyor. Öyleyse birine karşı tutku duyduğumuz halde, karşılık alamadığımızda, niçin dünya başımıza yıkılmış gibi hissettiğimizi, seratonin seviyesinin düşüklüğü ile ilişkilendire biliyoruz.

Onun için gelin siz benim ve tüm sanatçılar gibi, çevrenizdeki her şeye,ota, kuşa, yeşile, mora aşık olun. Bahar sizi esir almasın, tek bir kişiyetutkulu kalmaktan korusun.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Baharla Gelen Tehlikeli Aşk

Comments are closed.